Moniku Tódovú zaujímajú názory len "jej ľudí"

Autor: Daniel Zigo | 22.11.2017 o 9:06 | Karma článku: 10,88 | Prečítané:  11876x

Príspevok je reakciou autora na článok, ktorý bol vydaný v Denníku N, dňa 20. novembra 2017, pod názvom Študenti z protikorupčného pochodu sa k Ficovi nevedia dostať, nepozvali ich ani na seminár o korupcii.

Včera na Denníku N publikovali článok od Moniky Tódovej, ktorý je dôvodom, prečo mám potrebu vyjadriť sa. Bol napísaný bez toho, aby sa autorka vôbec unúvala spýtať na môj názor a požiadať ma o vyjadrenie, a to i napriek tomu, že v celom článku operuje s mojím menom a údajmi.

Tódovej sa nepáči, že vybrali mňa a nie organizátorov protikorupčného pochodu

Tódová spochybňuje v článku výber mňa ako participanta na školení a pýta sa, prečo neboli vybraní organizátori protikorupčného pochodu. Správne, v článku sa ani raz nepýta prečo nebol vybratý iný študent z 26 tisíc študentov našej univerzity, pýta sa prečo neboli vybratí konkrétni dvaja, s ktorými vypracovala niekoľko rozhovorov a vzájomne sa označujú v statusoch na Facebooku. Nestrannosť a objektivita z etického kódexu novinárov, sú asi len prázdne frázy.

Spôsob, akým tento článok napísala priamo podsúva informáciu, že niekto bol ukrivdený a ja som bol dosadený. Celé je to prešpikované výpoveďami ukrivdených organizátorov, pričom mňa nekontaktovala. Univerzite dala na vyjadrenie len približne 4 hodiny.

Komentáre na internete mi veľa nerobia, ale uráža ma, že moje pôsobenie hodnotí osoba, ktorá netuší o mojej činnosti a nezaujíma ju čo si o tom myslím. O to viac ak sa jedná o novinárku, ktorá bola v spise Gorila označená ako človek, ktorý údajne píše články na objednávku.

Kde som vlastne bol a čo sa tam dialo?

Od 16.11.2017 do 18.11.2017 som sa zúčastnil protikorupčného školenia na Medzinárodnej protikorupčnej akadémii v rakúskom Laxemburgu. Jedná sa o špičkovú školu, ktorá funguje pod hlavičkou OSN, kde nám, účastníkom, prednášali profesorka práva z USA, profesor práva z Indie, novinár z BBC a mnohí ďalší.

Navštívili sme sídlo OSN a protikorupčnú jednotku rakúskeho Ministerstva vnútra. Sú to skúsenosti, ktoré mne samému (i ako laikovi v oblasti boja s korupciou) dali mnohé nápady ako by sa dali veci robiť u nás. Preto beriem ako skvelú vec, že Úrad vlády plánuje s touto akadémiou organizovať protikorupčné školenia pre policajtov, sudcov a zrejme i lekárov na Slovensku.

Po samotnom školení nasledoval obed s premiérom, na diskusných fórach kritizovaný. Poviem úprimne, že i keď nie som jeho voličom, som človek diskusie a vnímam pozitívne, že bola možnosť pýtať sa na veci, ktoré trápia povedzme školstvo a spoločnosť. Samozrejme, nebolo to „high level“ rokovanie, ale pokiaľ by sme vedeli niečo z diskutovaného neskôr presadiť cez orgány reprezentácie školstva, tak to bude pre nás všetkých skvelý výsledok.

Zastávam názor, že takéto stretnutia by mali dokonca prebiehať častejšie a študentov by mala na týchto rokovaniach reprezentovať  ŠRVŠ (s ktorou má v súčasnosti problém sa stretnúť ministerka nie to ešte premiér).

Ako a prečo vybrali práve mňa?  

Mail o organizácií tohto školenia som dostal dva týždne pred konaním akcie s tým, že bolo treba odpovedať ASAP. Nasledujúci deň sme mali zasadnutie študentskej časti senátu a keďže záujem prejavili viacerí študenti, rozprávali sme sa kto pôjde a kolegovia vybrali mňa, pretože mám študijným odborom veľmi blízko k tejto tematike. Následne nomináciu schválilo vedenie univerzity.

Som podpredsedom akademického senátu UK, členom akademického senátu Právnickej fakulty UK a členom ŠRVŠ, organizoval som nespočetne veľa akcií na fakulte a univerzite i úplne mimo nich az tohto pohľadu viem, aké je dnes ťažké nájsť študenta, ktorý nepracuje a dokáže si nájsť čas alebo vôbec záujem participovať na akejkoľvek mimoškolskej činnosti.

Zároveň chápem aj záujem univerzity poslať niekoho, kto sa reálne bude témou zaoberať a skutočne ju bude reprezentovať na úrovni. Z tohto hľadiska je pre mňa česť, že vybrali práve mňa.

Aký postup výberu by ste zvolili vy, pani Tódová?

Neviem si predstaviť ako by sme organizovali objektívne výberové konanie z pomedzi skoro 26-tisíc študentov našej Univerzity za dva dni. Navyše, i keby takéto „výberové konanie“ bolo zorganizované, neviem v akom kritériu by uspeli vo výbere? V mimoškolskej činnosti evidentne nie a na základe študijných výsledkov, zrejme tiež nie.

Takže čo by bolo podľa pani Tódovej hlavným kritériom výberu ? Organizácia pochodu? Ok, to v CV nemám, ale nemyslím si, že organizáciou protikorupčného pochodu získa človek patent na boj s korupciou. Mimochodom, deň predtým, než sme boli vyslaní Úradom vlády na školenie do Rakúska, pán prezident Kiska zobral so sebou študentov stredných škôl do Európskeho parlamentu vládnym špeciálom.

Týchto študentov nominovali riaditelia vybraných škôl, teda rovnaký model. Prezidentov príhovor v parlamente som sledoval a bol veľmi dobrý, kde bola však pani Tódová vtedy? Ako to, že som nikde nevidel článok o transparentnosti výberu týchto študentov? Som si istý, že tí študenti si to zaslúžili a neodvážil by som sa spochybniť ich výber, ale vadí mi rôzny prístup novinárov v rovnakých situáciach, podľa toho ako sa im to zrovna hodí.

Nerozumiem správaniu organizátorov protikorupčného pochodu

Je mi jasné, že práve o túto akciu by určite záujem bol, ale rád by som sa spýtal kde boli záujemcovia, keď sme organizovali akciu na podporu darcovstva kostnej drene? Či chceli pomôcť, keď sme minulý rok pomáhali organizovať veľkú diskusiu o amnestiách, prípadne prečo som ich nevidel ešte ani na jednom stretnutí študentov s dekanom?

Ďalšia vec, ktorá ma veľmi zarazila, je, že samotní organizátori protikorupčného pochodu ma v tejto veci kontaktovali cez spoločného známeho, že o tom seminári vedeli a pýtali sa kto tam ide, zhodou okolností som išiel ja, takže som im vedel vysvetliť situáciu a poslal som im na seba číslo, pre prípad že by niečo nebolo jasné.

Dostal som odpoveď, že to je v poriadku a chápu to. Preto sa pýtam, prečo sa zrazu v článku tvária, že to tak nie je a o ničom nevedia? Chápem, že tu bola možnosť získať zo situácie politický kapitál a znova sa zviditeľniť, ale to, že sa neštítia kaziť tým povesť niekoho iného, je absolútne nemorálne.

Nešiel som tam zbytočne

Reálnym výstupom z môjho školenia, ktorý sa mi, dúfam, podarí uskutočniť je organizácia celospoločenskej diskusie na tému korupcie na pôde Univerzity Komenského, kde plánujem pozvať odborníkov z protikorupčnej akadémie, na ktorých som získal po mojom školení kontakt, zástupcov organizácií ako Transparency international, a taktiež zástupcu z Úradu vládu, Odboru prevencie korupcie a investigatívnych žurnalistov, ktorí veľkou mierou prispievajú k odhaľovaniu korupcie vo svete.

Metódou boja s korupciou niektorých kolegov je organizácia pochodu, ja som skôr za metódu edukácie a zmeny nálad v spoločnosti, ako to robia Rakúski kolegovia, nechcem hodnotiť, ktorá metóda je účinnejšia a z dlhodobého hľadiska efektívnejšia.

Keď sa Tódová rozhodne písať o Vás, ste bezmocný

Som však vďačný za túto skúsenosť s prácou médií. Keď sa rozhodnú písať o obyčajnom človeku, nemáte šancu sa nejakým spôsobom brániť. Je to dôkaz, že mienkotvorné médium, ktoré čítam ja i moji známi, dokáže vytvoriť o niečom úplne pochopiteľnom obraz veľkej krivdy a manipulovať tak s verejnou mienkou. Pokiaľ sa rozhodnú písať zrovna o Vás, ste bezmocný. A nemusím sem na podčiarknutie ani pridávať fotku pani Tódovej (i keď určite by sme nejakú vygooglili), tak ako ona pridala moju fotku do komentára na Facebooku pod svoj článok, ja mám ešte úroveň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko má nového premiéra. Prezident vymenoval Pellegriniho do funkcie

Nový kabinet by mohol o dôveru požiadať parlament už v piatok.

DOMOV

Manžel Kalavskej robí pre firmu obchodujúcu s nemocnicami

Ministerka by mala vysvetliť všetky prípadné konflikty záujmov.


Už ste čítali?